27.4 C
New York kenti
Salı, Ağustos 16, 2022

Strese girmenize neden olan besinler nelerdir?

Besinlerin insan psikolojisine etkileri var. Gün içinde tüketilen bazı besinler mutluluk hormonu salgılanmasını sağlarken, bazıları da kişiyi strese sokabiliyor veya tam tersi sakinleştirebiliyor. İşte strese yol açan ve mutluluk veren o besinler…

Gün içinde tüketilen bazı besinler mutluluk hormonu salgılanmasını sağlarken, bazıları da kişiyi strese sokabiliyor veya tam tersi sakinleştirebiliyor. Doğru ve dengeli beslenme, beden sağlığı kadar ruh sağlığı için de büyük önem taşıyor.

Psikolojiye olumsuz etkisi olan besinler

Şekerli ve beyaz unlu besinler: Glisemik indeksi yüksek olan tüm besinler bu grupta yer almaktadır. Glisemik indeks alınan besinlerin kan şekerini yükseltme hızıdır. Bazı besinlerin (şeker miktarı aynı olsa bile) kan şekerini yükseltme hızları farklı olabilmektedir. Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar kan şekerini aniden yükseltip azaltabilir. Bunun neticesinde vücut strese girer.

Tatlı bir şeyler yenildiğinde lezzetten dolayı mutlu olunduğu zannedilir ancak esasında bu gıdalar vücudun stresini artırır ve uzun sürede mutsuzluk gelir. Glisemik indeksi yüksek besinlere örneğin şerbetli tatlılar, beyaz ekmek, beyaz undan yapılan bisküviler, pastalar ve tatlılar sayılabilir.

Süt: Süt ve ürünleri bazı bireylerde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bu duruma intolerans adı verilir. Eğer süt ürünleri tüketildiğinde; bağırsak sorunları, ishal, şişkinlik, gaz şikayetleri, mide yanmaları oluşuyorsa bu durum kişide süt intoleransı olduğu manasına gelebilir.

Sütün direk olarak mutluluk hormonu olan seratonini azalttığı söylenemese de, vücuda vermiş olduğu rahatsızlıklar dolayısı ile kimi zaman mutsuz eden besinler arasında sayılabilir.

Kahve: Günümüzde sosyal aktivitelerden biri haline gelen kahve, günde 6-7 bardak içilebilmektedir. Oysa kahve tüketimi günde 3 bardağın üzerine çıkarıldığında farklı olumsuz etkiler görülmektedir. Örneğin kolesterolün yükselmesine sebep olabilir. Oysa doğru kahve doğru miktarda tüketildiği zaman hem insülin direncine hem de kolesterole destek olduğu bilinmektedir.

Ancak fazla tüketildiğinde kortizol seviyelerini yükseltir. Bu da insülini etkilediği için stres yaratır. Bunun yanında taşikardi gibi durumlara sebep olabildiği için vücutta stres oranının artmasına sebebiyet verir. Vücudun streste olması, zihnin de streste olması manasına gelir. Dolayısıyla aşırı kahve tüketimi mutsuzluk sebepleri arasında sayılmaktadır. Protein: Son zamanlarda ismi geçen pek çok ünlü diyet; proteinden zengin, karbonhidrattan düşük bir beslenme şekli önermektedir. Seratonin üretmek için gereken aminoasit triptofandır. Yüksek miktarda protein tüketimi ile triptofan genel olarak diğer aminoasitler ile olan yarışı kaybeder, bu da seratoninin daha az üretilmesine neden olur. Hindi etinin triptofan içeriği daha fazladır. Bu sebeple protein tercihini hindi etinden yana kullanmak sevinci en az çikolata kadar artıracaktır.

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR