-7.4 C
New York kenti
Cumartesi, Ocak 22, 2022

Böbrek Fonksiyon Testleri

Böbrek Sağlığı ve İnsan Vücudu İçin Önemi

Temel fonksiyonu vücutta oluşan artık ürünleri ve fazla sıvıyı uzaklaştırmak olan Böbrekler, insan sağlığı üzerinde hayati bir öneme sahiptir. Böbrekler kanı süzme işleminin yanı sıra kan basıncını düzenleyen ve vücuttaki çeşitli işlevleri gerçekleştiren çok önemli hormonları salgılar. D vitamininin aktif hale gelmesi ve Kan hücrelerinin üretimi için gereken hormon da yine böbrekler tarafından sağlanır. Böbrek hastalıkları sıklıkla ileri aşamaya kadar belirti göstermeyebilir. Böbrek hastalıklarının teşhisi ve süreç takibi yapılan görüntüleme ve böbrek fonksiyon testleri ile gerçekleştirilmektedir.

Sodyum Değeri Kaç Olmalıdır?

Kanda normal olarak kabul edilen sodyum aralığı 135-145 mEq/L’dir Bu seviyenin altında ve üzerindeki durumlarda vücut için çok ciddi sorunlar baş gösterir.

Sodyum Düşüklüğü Ne Anlama Gelir? Belirtileri Nelerdir?

Sodyum seviyesinin 135 mEq/L’den daha düşük olduğu durumlar sodyum düşüklüğü (hiponatremi) olarak adlandırılır. En sık karşılaşılan sodyum bozukluğudur. Genellikle aşırı sıvı tüketimi veya aşırı terleme sonucu ortaya çıkan hiponatremi’nin semptomları sodyum eksikliğinin derecesi ve gelişme hızına bağlı olarak değişir. Sodyum eksikliği Bulantı, kusma, kas krampları, ajitasyon, solunum ve dolaşım bozukluğu hatta koma’ya sebep olabilmektedir.

Sodyum Yüksekliği Ne Anlama Gelir? Belirtileri Nelerdir?

Vücutta sodyum seviyesinin 145 mEq/L’den daha yüksek olduğu durumlarda sodyum yüksekliğinden (hipernatremi) bahsedilir. Oldukça nadir görülür. Genellikle yetersiz su tüketimi, yanık, güneş çarpması, aşırı sıcağa maruz kalma sebebi ile sıvı kaybı oluşması, idrar söktürücü (diüretik) ilaçlar ve aşırı tuz tüketimi nedeni ile görülebilir. Hipernatremi semptomları da sodyum düşüklüğü gibi yüksekliğin derecesi ve gelişme hızına göre değişiklik gösterir. Hafif semptomlar; susuzluk, iştahsızlık, ağız kuruluğu, halsizlik, mide bulantısı ve istem dışı kas kasılmaları, şiddetli eksikliklerde ise bilinç bulanıklığı, sürekli uyuma isteği, refleks artışı, nöbet, koma ve beyin kanaması görülebilmektedir.

Potasyum Nedir? Ne İşe Yarar

Potasyum hücrelerimizin doğru çalışmasında önemli rol oynayan elektrolit minerallerden biridir. Vücut ihtiyaç duyduğu potasyumu genellikle doğal besinlerden almaktadır. Böbrek sağlığı ise kandaki potasyum seviyesinin belirlenmesinde ve potasyum miktarı böbrek sağlığı üzerinde yakından ilişkilidir. Bu nedenle böbrek fonksiyon testleri arasında potasyum seviyesi önemli bir belirteçtir.

Potasyum Referans Değerleri

Yaş AralığıReferans Değerler
Kord kanı5,0-10,2 mEq/L
Prematüre3,0-6,0 mEq/L
0-7 Gün3,7-5,9 mEq/L
7 Gün – 1 Yıl4,1-5,3 mEq/L
1 – 18 Yaş3,4-4,7 mEq/L
Yetişkin3,5-5,3 mEq/L

Potasyum Düşüklüğü Ne Manaya Gelir? (Hipokalemi Nedir?)

Yetişkinler için 3,5mEq/L altındaki potasyum seviyelerinde potasyum düşüklüğünden bahsedilebilir. Hipokalemi de denilen potasyum eksikliği eğer 2,5mEq/L altına düşerse acil tıbbi yardım gerektirebilecek hayati tehlike doğuran bir durum ortaya çıkar. Potasyum eksikliğinde görünen belirtiler

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR