25 C
New York kenti
Çarşamba, Haziran 29, 2022

Akciğerlere Güç Ver Ayakta Kal!

Akciğerleri hedef alarak solunum güçlüğüne neden olan korona virüsten akciğerlerimiz korumak çok önemli. A vitamini de akciğerlerdeki epitel dokunun sağlıklı kalmasını sağlıyor enfeksiyonlara karşı koruyucu bir kalkan görevi görüyor.

A vitamininin vücutta çok önemli biyolojik işlevi var. Solunum sistemi ve mide-bağırsak sistemi gibi boşlukları saran epitel dokusunun canlılığını devam ettirmesi ve mukus salgılanması için A vitaminine ihtiyaç vardır. Bu vitamin ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisinde önemli rol oynar.

A vitamini eksikliğinde antikor gelişmez!

A vitamini eksikliğinin bağışıklık sistemini zayıflattığı ilk olarak hayvanlarda gösterilmiştir. A vitamini eksikliği yaşayan hayvanlarda, normal hayvanlara göre çeşitli enfeksiyon hastalıklarının daha sık ortaya çıktığı görülmüştür. Bu nedenle A vitaminine “anti-enfektif vitamin” tanımlaması yapılmıştır. A vitamini eksikliğinde epitel tabakası sağlıksızdır, mukus salgılanması azalır.

Bunun dışında makrofajların, T lenfositlerin ve doğal öldürücü hücrelerin sayı ve işlevi de azalır. A vitamini eksikliğinde aşılara yeterli antikor cevabı ortaya çıkmaz. Bu vitamin eksik olduğunda özellikle akciğerler, deri, idrar yolu, bağırsak sistemi gibi epitel yüzeylerde enfeksiyonlar ortaya çıkar.

A vitamini için hangi besinler tüketilmelidir?

A vitamini, hayvansal kaynaklı yiyeceklerden (karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı ve yumurta) ve karoten olarak bilinen provitamin A kaynaklarından (havuç, kış kabağı gibi sarı ve turuncu renkli besinlerde, yeşil yapraklı sebzeler ile kayısı, portakal, şeftali ve bunlar gibi sarı-turuncu meyveler) sağlanmaktadır. Günlük ortalama 5000 IU yeterlidir.

Karoten grubunda bulunanların hepsi A vitaminine çevrilemez ve çevrilenlerin de A vitamini etkinliği farklıdır. Yüksek doz hayvansal kaynaklı A vitamini toksik etki yapmasına rağmen; beta-karoten ve diğerlerinin fazla alınması ile toksik etki ortaya çıkmaz.

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR