27.4 C
New York kenti
Salı, Ağustos 16, 2022

Tablet ve telefonların mavi ışığına dikkat!

Pandemi süreciyle birlikte evdeki teknolojik cihazların kullanımı yükseldi. Telefon ve tablet gibi cihazlardan yayılan mavi ışığa daha çok maruz  kalmaya başladık. Peki, uyku kalitesini de düşüren mavi ışığın zararlarından nasıl korunmalıyız?

Salgınla beraber çalışma ve eğitim hayatı evlere taşındı. Bu dönemde teknolojik cihaz kullanımına bağlı şekilde mavi ışığa maruz kalma süresi de arttı.

Teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan cihazların birçoğunu mavi ışık içerdiğini dile getiren SBÜ Çocuk Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ünay, tabletlerin, bilgisayarların, cep telefonlarının, hatta evde kullanılacak olan LED ışıkların dahi mavi ışık içerdiğini kaydetti.

“Diyabet, obezite gibi hastalıklar uyku bozukluklarıyla tetiklenebiliyor”

Uzmanlara göre mavi ışık, gündüz enerji verirken, gece uyku düzenini olumsuz etkiliyor.

Akşam mavi ışığa maruz kalındığında vücudun melatonini daha çok algıladığını anlatan Ünay, “Gece olduğunu hissetmiyor. Çünkü mavi ışık gündüzün devam ettiği hissini veriyor. Uykuya geç kalma problemi oluyor. Diyabetinden tutun da obezite gibi pek çok hastalık uyku bozuklarıyla tetiklenebiliyor.” dedi.

“Uyumadan 2 saat önce elektronik cihazlarla ilişiğimizi kesmek lazım”

Çocuklarda yetersiz uyku alındığında öğrenme güçlüğü yaşanabiliyor. Uzmanlar, mavi ışığın zararlı etkilerini azaltmak için uyarılarda bulunuyor.

Mavi ışığın gözde yanmaya ve kuruluğa da yol açabildiğini aktaran Ünay, şöyle devam etti:

Eğer çocuk gözlük kullanıyorsa gözlük camına mavi ışığı engelleyici cam almak lazım. 20 dakika cep telefonu tablet kullanıyorsak 20 dakikada bir ara verip 20 metre arayla bakıp gözü dinlendirmek gerekmektedir. Gece uyumadan en az iki saat önce tüm elektronik cihazlarla ilişiğimizi kesmek lazım. Sağlıklı uyku karanlık uykuda olur.” Teknolojik cihazların gece saatlerinde ışık ayarlarının düşürülmesi alınabilecek bir başka bir önlem.

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR