27.4 C
New York kenti
Salı, Ağustos 16, 2022

Obezite tedavisinde hangi ilaç kullanılacak?

Obezite tedavisine ilişkin 16 ülkede yapılan bir araştırma, diyabet tedavisinde kullanılacak olan bir ilacın vücut ağırlığını % 20’ye kadar azaltabildiğini gösterdi.

New EnglandJournalforMedicine’de yayımlanan araştırmaya göre, önceden yalnızca kilogram verme ameliyatı ile gerçekleşebilecek düzeydeki kilogram kaybı, ilk defa ilaçla elde edildi.

Çok sayıda üniversitenin katılımı ile 16 ülkede yaklaşık 2 000 kişi ile 68 haftada yapılan araştırma, Semaglutide adlı ilacın, obezitenin tedavisinde etkili olduğunu gösterdi.

Vücudun beynin iştah düzenleyicisi sistemini ele geçirmesini sağlamayı başaran ilaç, açlık hissi ve buna bağlı şekilde da kalori alımını azaltıyor.

“OYUNUN KURALLARINI DEĞİŞTİRİCİ”

Araştırmanın yazarlarından Londra Üniversitesi Akademisi Obezite Araştırma Merkezi Başkanı Prof. RachelBatterham, konuyla alakalı, “2,4 mg Semaglutide alan kişilerin dörtte üçü, vücut ağırlıklarının % 10’undan fazlasını, üçte birisi de % 20’den fazlasını kaybetti. Başka hiçbir ilaç bu kadar kilogram verdirmeyi başaramadı. Bu gerçekten de oyunun kurallarını değiştirici” dedi.

Araştırmada katılımcılar, ortalama 15,3 kilogram verdi. Kilo vermeyle birlikte bel çevresindeki yağlar, kandaki yağlar, kan şekeri ve kan basıncı gibi kalp hastalığı ve diyabet için risk oluşturan faktörlerde de azalma görüldü. Ayrıca gönüllülerin yaşam kalitelerinde iyileşmeler kaydedildi. Bu ilaç, esasen Tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR