27.4 C
New York kenti
Salı, Ağustos 16, 2022

Covid-19’dan kurtulanlar yüksek bağışıklığa nasıl kavuşur?

Coivd-19’dan kurtulan hasta sayısı gün geçtikçe artıyor. İyileşenlerin, yüksek bağışıklığa kavuşması için beslenmeden egzersize kadar bir çok konuya dikkat etmesi gerekiyor.

Dengeli ve daha sağlıklı beslenme

Vücudundirencini kazanması için ilk yapılması gerekli olan dengeli ve daha sağlıklı beslenme. Covid-19’a maruz kalmış kişilerin beslenme düzeni bozuluyor. İştahsızlık, bulantı ya da hastalığa bağlı gelişen ishal gibi sebeplerden vücudun ihtiyacı olan vitaminler, minerallar ve sıvı kayıpları oluşuyor. Üç en temel öğün, 3 ara öğün olmak üzere dengeli ve daha sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli. D vitamini, C vitamini, B vitamini, E vitamini, omega 3 ve çinko bağışıklık sistemini tekrar onarmak ve güçlendirmek için çok önemli. Bunların özellikle doğal yollardan, gıdalardan alınmasını uzmanlar öneriyor. Karbonhidratlar ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Bunlar hem karaciğeri yoruyor hem de enfeksiyon sonrası vücutta dengeyi bozabiliyor. Onun yerine daha çok sebze, meyve, hekimler tarafından bir kısıtlamaları yoksa kırmızı et, tavuk ve balık yenmeli.

Sıvı alımı şart

Hastalık süresinc yüksek miktarda sıvı kaybı oluşuyor. İyileştikten sonra bile sıvı alımında vücut tembelleşebiliyor. Akciğerleri, karaciğeri ve böbrekleri hastalık sonrası desteklemek için sıvı alımı çok önemli. Günde 2-2,5 litre -hekimlerce kısıtlanmadığı sürece- su içilmeli. Çay ve kahve içimi su içmek kadar yararlı değil.

Probiyotik ve prebiyotik

Bu dönemde kullanılan ilaçlar sonucu en çok etkilenen organlardan biri de bağırsaklarımız. Bağırsak sistemini ve düzenini ne kadar daha sağlıklı tutabilmek açısından probiyotik ve prebiyotik kullanımı önemli. Bağırsaklarda ‘mikrobiyota’ dediğimiz bir mikro çevre var. Burada binlerce tür bakteri var ve bunların büyük bölümü dost. Güzel ve ince bir çizgide, denge içinde yaşıyorlar. Bunların dengesinin bozulması hastalıklara davetiye çıkartıyor. Özellikle antibiyotikler ve farklı ilaçlarla bağırsakların dengesi bozuluyor. Zararlı parazitlerin sayısı artıp dost parazitler azalabiliyor. Onun için probiyotikler ve prebiyotiklerin alınması gerekiyor.

Egzersiz

Bir başka öneri ise egzersiz… Ancak hastalığı yeni atlatanların, ilk aşamada kendilerini yormadan yavaş yavaşegzersizlere başlaması gerekiyor. En azından ev içinde de olsa hareketler, yürüyüşler yapılabilir. Egzersiz hem akciğerde hem de vücutta toksinlerin atılması ve diğer organların dengesini sağlamak açısından büyük önem taşıyor.

Kaygı bozukluğuna karşı: Hobi

Bu süreçte kaygı ve stres bozukluğubaşgöretiyor. Endişe, kaygı maalesef öyle hemen atlatılabilen durumlar değil. Üstelik bağışıklık sistemini, vücudun direncini negatif şekilde etkiliyor. Stres ve kaygıyı aşabilmek için farklı aktivitelere yönelmekte fayda var. Hastalıkla ilgili negatif şeyleri dinlemek yerine hobilere yönelebilirsiniz.

Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalı

Hastalık sonrası vücut direncinin yeniden toparlanması, akciğerler, karaciğer ile böbreklerin zorlanmaması için sigara ve alkolden muhakkak uzak durulmalı.

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR